с.Мгар

У розкладі на грудень 2018 тур до с.Мгар. 

Об'єкти, які ми відвідаємо: Мгарський Монастир, Церква Присвятої Богородиці, Курган Скорботи на горі Зажури.

Виїзд: 8:00

Вартість: 270 грн 

Чому православному прочанинові варто відвідати Спасо-Преображенський монастир.

В Україні на даний момент існують сотні православних чоловічих і жіночих монастирів, хоча ще недавно їх практично не було. Під час радянської влади багато будівель збереглися в різному ступені руйнування, але чернечого життя в них вже не було. Стіни без молитов - просто пам'ять про минуле. Як же дивно спостерігати, коли на твоїх очах відбувається диво перетворення будь-якої обителі, храму і Церкви в цілому. Коли з нічого з'являються краса і сили, щоб брати участь в творенні цієї краси, відкриваються очі, щоб її споглядати. І коли серед кам'яних будівель знову жевріє живий дух, це не може не надихати.

Одним з кращих прикладів такого перетворення з небуття в нове життя є Спасо-Преображенський монастир. Після розстрілу останніх 17 ченців з ігуменом, чернече життя в монастирі припинилася. У тридцяті роки тут тримали дітей «ворогів народу». Хоча тепер уже ясно, що ворогами народу були саме ті, хто мучив людей, вбивали і руйнували все святе. Дивно, що монастир уцілів і під час Другої світової війни.

З 1937 року тут знаходився дисциплінарний батальйон, а з 1946-го - військові склади. У 1985 році монастир передали під піонерський табір. Відновлення монастиря почалося в 1993 році, і за ці 23 роки відбулися колосальні зміни по реконструкції, облаштування та організації життя в обителі.

Спасо-Преображенський чоловічий монастир знаходиться недалеко від провінційного, але дуже стародавнього міста Лубни, відомого за документами з 988 р (період Хрещення Русі). Щоб потрапити в обитель, потрібно під'їхати до гори Мгар. Назва незвично для слов'янського вуха. Відомо воно з часів татаро-монгольського нашестя, і слово це означає на їх мові - стоянка.

Мгарський монастир - духовна перлина Лубенської землі - вже багато століть височить вона над мальовничою річкою Сулою. Земля тут така багата і красива, що неможливо намилуватися і надихатися. Недалеко від цих місць знаходиться Миргород з мінеральними водами і в усіх інших місцях з розповідей Гоголя. Можна сказати, що це серцевина України і природа Полтавської землі - відображення найкращих і характерних рис справжнього українця, в якому є фізична краса, співучість, філософський спокій і неквапливість.

Монастирі зазвичай знаходяться в найкрасивіших місцях, на височині і на видаленні від людських поселень. На жаль, київські монастирі або монастирі великих міст вже втратили цей дух самітництва і відсторонення, велике місто впливає на дух монастиря. Тому після відвідування цієї обителі паломник отримує неймовірний заряд енергії та задоволення монастирської красою і тутешнім спокоєм. До монастиря потрібно пройти шлях, який змінює людину не менше, ніж саме відвідування святині.

Види, які відкриваються перед поглядом на дзвіниці Мгарського монастиря, чудові. Просто захоплює дух. Яка ж красива наша земля зверху, хоча вона і внизу хороша, з висоти ж пташиного польоту вона бачиться по-іншому. Яскраве різнобарв'я і різні відтінки зеленого в деревах і чагарниках, кучеряві пагорби, звивистість річки, храми далеко. Навіть орна земля зверху виглядає візерунками і клаптями живого ковдри Землі, до чого доклав руку людина. І масштаб, розширений кругозір, навіть на фізичному рівні це впливає на свідомість і хід (політ) думок.

Дзвіниця в Церкві - не просто дзвіниця, але ще і чудова оглядова площадка. Особливе місце, де відчуваєш висоту, стаєш ближче до неба в прямому і переносному сенсі. Навколо літають ластівки та інші птахи, і поруч з ними відчуваєш себе на великій висоті теж окриленим. Люди внизу стають такі малесенькі-малесенькі, прямо, як говорив Голохвастов у відомій комедії «За двома зайцями» про Лаврську дзвіницю в Києві. Вище тільки хрест самої дзвіниці, вище тільки хмари.

На дзвіницю Мгарського монастиря людям дозволяється забиратися тільки раз на рік, під час пасхального тижня, тоді можна бити в дзвін навіть тим, хто не знає передзвонів. А так дзвіниця закрита для відвідувачів, виняток можуть зробити, але хіба що заради паломницьких груп або якщо домовитися з монахами.

Територія монастиря дуже доглянута. Паркова зона, квітники, альтанки, водойма з рідкісними черепахами. Особливе місце займає монастирський пташник з орлами і совами, а також гуляють павичі, лелеки, індики. Як і у всякому монастирі, тут є собаки і кішки, але не в кожному монастирі є свій пташник з папугами, беркутами, чорними воронами, совами.

Зрозуміло, що це не найголовніше гідність цього чудового місця чернечого гуртожитку на Полтавщині, але становить певний інтерес не тільки для дітей, а й для дорослих. Деякі птахи вільно гуляють по території, на центральній доріжці відразу біля входу паломників і туристів зустрічають цесарки, качки, важливий індик. По газонах бродять павичі з индюшками.

Хто з нас бачив зблизька лелек? Тут же можна розглянути поблизу двох лелеченят. Вони походжають поруч з вольєром для птахів, але, на відміну від інших рідкісних птахів, поза клітиною. Красиві, їх навіть можна помацати. Хоч вони нічим в просторі не обмежені, літати, швидше за все, не можуть. У одного з молодих лелек був помітний якийсь дефект з одним з крил. Добродушний літній монах, який прибирав в клітинах, сказав, що це подранки, т. Е. Їх підбирають вже з проблемами. Лелека - символ миру і краси, біля входу монастирської брами на водонапірній башті лелека звив гніздо, що як не можна краще підходить до образів мирних ченців трудівників.

Кількість братії - 25 осіб. До паломників ставлення спокійне і привітне. Хочеться подякувати ієромонаха Германа, який зміг провести екскурсію по монастирю для паломницької групи громади споруджуваного київського Кафедрального собору, розповів історію обителі, головного храму, і провів на дзвіницю.

Історія ж старовинного монастиря дуже цікава, місцями надзвичайна, місцями трагічна. Заснований 1619 р Населення монастиря складалося в основному із запорізьких козаків, що прийняли чернецтво. У 1663 році за чернечим ім'ям Гедеон тут перебував син Богдана Хмельницького Юрій. В цілому за рахунок твердої позиції в боротьбі проти розширення унії на українських землях монастир швидко набрав популярності і підтримку серед козацтва. Монастир користувався підтримкою українських гетьманів і російських царів, його відвідували І. Мазепа, Петро I, Т. Шевченко, О. Пушкін. За переказами, місце споруди монастиря підказаний ангелами першим чернецтву. Про цю легенді говориться в повісті Т. Шевченка «Близнюки».

У 1692 році на місці раніше побудованої дерев'яної церкви на кошти гетьманів Самойловича і Мазепи був вибудований кам'яний Спасо-Преображенський храм (архітектор Йоганн-Баптист Зауер, автор Троїцького собору в Чернігові). Йому допомагав Мартін Томашевський, а після смерті І. Баптиста роботу закінчив майстер А. Пирятинський. Плотничьи роботи виконав «тесельскій майстер» Д. Ворона. У розписі монастирських стін брав участь відомий український художник Іван Максимович. В образі храму об'єднаний староукраїнською стиль XI-XII ст. з бароково-ренесансною архітектурою Західної Європи. Також в комплекс входить дзвіниця в стилі бароко.

Храм чудовий не тільки за формою, а й виділяється унікальною ліпниною, що є рідкістю в православних храмах слов'ян. Іноді це називають неканонічним декором, але він цілком органічно вписується в архітектуру Мгарського монастиря. На білих стінах є унікальні зображення ангелів, квітів, різних орнаментів і навіть ... корів. Чорні крапочки на храмі - Ластівчине гніздо. Ними обліплено всю будівлю по периметру, але політ птахів навколо собору умиротворяє. Зелені купола храму - з зірками. Колись собор був семиголовий, але 1728 році центральний купол собору обвалився. Після відновлення в 1754-м собор став п'ятиглавим.

Іконостас після революції був повністю зруйнований, зараз його відновлюють монахи по фотографіях. Витончені декоративні елементи все виконані з дерева, липа. Роботи виконують полтавські майстри. Більшість фресок було пошкоджено. На згадку про ці події збережена розстріляна ікона св. цариці Олександри. На лику ікони видно місця від куль. У храмі  є почитаєма Мгарська ікона Божої Матері

У дворі монастиря красива ікона Константинопольського патріарха Афанасія, який дуже шанується в монастирі. Царгородський патріарх під час подорожі зупинився на деякий час в обителі, тут же він і помер († 1654). Його мощі залишалися тут, але потім були перенесені в Харківський кафедральний собор. Цікава деталь, що мощі практично єдині в світі подібного роду, тому що ... сидячі. Кажуть, що тапочки у святого стираються час від часу і їх змінюють, що символізує його мандрівного по світу в молитвах. У 1785 році на місці, де любив усамітнюватися патріарх Константинопольський Афанасій, була побудована дзвіниця. Окремо стоїть дзвіниця в стилі класицизму була добудована тільки в 1844 році. Види з неї приголомшливе, просто дух захоплює. На першому поверсі дзвіниці збереглися написи з різних епох, люди залишали надряпані на стінах імена, в минулому столітті, під час радянської влади, є рідкісні написи і царського періоду.

Збереглися і чернечі келії XVII століття. Є в монастирі корпус, в якому знімали відому комедію «Весілля в Малинівці». Зараз тут резиденція митрополита Полтавського і Миргородського Филипа, який бере участь у відновленні обителі з найперших днів.

Неможливо не згадати про монастирському скиті. Скит при монастирях зазвичай знаходиться на деякому віддаленні від місця чернечого гуртожитку, і там проживають вікові монахи, схимонахом. Місце усамітнення і молитви.

Сам скит Мгарського монастиря знаходиться не так далеко, хвилинах в восьми ходьби від обителі. Здалеку видна гарна церква в честь Благовіщення Пресвятої Богородиці. У монастирському саду дуже високий курган. За переказами, святитель Афанасій, Лубенський чудотворець, Патріарх Константинопольський, під час свого перебування в монастирі, незважаючи на хворобливе тоді свої статки, часто усамітнювався на цьому пагорбі, де і проводив цілі години в молитві і духовному міркуванні. На цьому місці була спочатку дерев'яна церква, а потім побудована кам'яна (1891 г.). Церква зведена у візантійському стилі, з цегли, з одним куполом. Разом з вівтарем церкви має форму хреста.

Церква зведена у візантійському стилі, з цегли, з одним куполом. Разом з вівтарем церкви має форму хреста. До революції дах мала червоний колір, а зараз покрита синім металом, який блищить на сонці і радує око.

Територія скиту не менш цікава, ніж сам монастир, в цьому місці можна відпочити і помилуватися красивим райським містечком. Примітно, що жителі там не зустрілися, і відчуття було таке, наче потрапили в якесь чарівне, містичне, але добре і умиротворений місце. Скит Мгарського монастиря - особливий. Такого впорядкованого місця важко зустріти навіть в багатих київських монастирях. Все тут облаштовано з любов'ю, починаючи від лавок і доріжок, закінчуючи квітниками і литими з металу химерними прикрасами.

Є речі незвичайні, наприклад, всі доріжки в скиту трав'яні, ходиш, як по зеленому і м'якому килиму. Є тут і ландшафтний дизайн, садівники влаштували тут міні ботанічний сад.

У скиті знаходиться місце поховання Мгарських мучеників, останніх насельників монастиря, убієнних безбожниками. Це трагічна сторінка в історії монастиря. У 1919 році, в ніч з 5 (18) на 6 (19) серпня, на престольне свято Преображення Господня, більшовики розстріляли 17 Мгарських ченців на чолі з ігуменом Амвросієм.

Новомученики поховані за вівтарем скитською церкви Благовіщення. Імена всіх сімнадцяти мучеників збереглися. Розстрілюваних було більше, сім ченців отримали важкі поранення, але їм пощастило вижити, їх спочатку в темряві Вважаючи мертвими. Ігумен благав пощадити братію, однак прохання було грубо зупинений і його розстріляли в упор. Потім розстрілювали групами інших ченців. Одними з організаторів страти були місцеві люди.

Поруч зі скитом є старець-дуб. Йому не менше сотні років, і може бути, саме про нього згадувалося в старій газеті. Монастир відвідували багато відомих осіб, наприклад велика княгиня Єлизавета Фелоровна, теж згодом стала мученицею, канонізована Православною Церквою.

Навколо монастиря буяє зелень. Саме завдяки грунті і хорошому клімату стародавні ченці змогли проявити своє вміння і прославити свій монастир. Після руйнування княжого замку і католицького монастиря повстанцями Максима Кривоноса під час визвольної війни 1648 року вирощування лікарських рослин і практику фітотерапії успадкували монахи Мгарського монастиря. Відомо, що вони займалися збором, заготівлею, вирощуванням лікарських рослин, готували з них ліки, які разом з молитвами поширювали серед прихожан. Ця діяльність братії настільки була успішною, що свого часу Петро І, повертаючись цими місцями після Полтавської битви, велів заснувати тут першу польову аптеку.

Зараз в церковних крамницях продають відомий Мгарський чай з трав. Є в монастирі і своя монастирська пасіка. У монастирі є сад, пасовища з коровами і інше господарство. Тут навіть роблять свою натуральне екологічне морозиво! Благо, що з молоком проблем тут немає. Трудяться ченці, і це добре.

Недалеко від монастиря знаходиться меморіал народної скорботи «Голодомор-33». Це насипний курган, над ним встановлено великий дзвін, який завершується Хрестом. На дзвоні напис: «Голодомор-1933 - коли йде одна людина, з нею вмирає світ. Коли ж мільйони йдуть у прірву, тоді вмирає вже ціла Галактика». Під час революції останніх ченців, які залишалися в обителі, розстріляли, кара сімнадцяти людей Божих і знищення обителі вплинуло на майбутню історію народу. Голод, війну, репресії можна назвати покаранням за відхід від Бога і наругу святинь. Колись Каїн зробив перше вбивство брата, і скільки таких вбивств сталося за тисячоліття? Земля вся в крові, і величезні червоні маки в скиту Мгарського монастиря ростуть як нагадування про пролиту невинну кров в цьому місці майже сто років тому.

Для православного паломника сьогодні Мгарський монастир повинен бути обов'язковим для відвідування. Тут віруючий в Христа знаходить не тільки природну красу і архітектурний вишукування старовинних храмів, а й стикається з історією свого народу, з історією Церкви на Русі. Тут людина відпочиває душею, тому що місце це надзвичайно благодатний і молитви наших достойних предків, святих наповнюють це місце незримим світлом, який кожен забирає з собою в своєму серці. Спогади про Мгарському монастирі завжди теплі і радісні, хочеться ще раз повернутися в це святе місце.

"Подорожуйте Україної з нами"!! телефонуйте за допоміжною інформацією

+38(067) 535-64-35
+38(099) 535-64-35
+38(073) 535-64-35

Медіа

Детальніше в цій категорії: « Динозавры ф-ка Ялин-х прикр »

вгору